Späť

Ako vybrať hračku pre dieťa

Pridané: 7.11.2021 20:57:20 Počet zobrazení: 62

07 November 2021

Ako a podľa čoho vybrať najlepšiu hračku pre dieťa ? Otázka, ktorou sa pri súčasnej ponuke v hračkárstvach často zaoberáme. Podľa čoho teda vybrať najvhodnejšiu hračku ?

Ako vybrať hračku pre dieťa

Najlepšia hračka je pre dieťa tá, ktorá ho zaujme, zabaví, ku ktorej sa rado vracia a ktorá mu prinesie množstvo zmysluplných podnetov pre jeho všestranný rozvoj.

Deti sú vďačné malé bytosti. Ak im darujete takmer akúkoľvek hračku budú šťastné. Malé deti nie sú priveľmi vyberavé pokiaľ ide o hračky. Rodičia a dospelí, ktorí chcú hračku darovať, by mali byť. Na trhu sa predávajú aj naozaj lacné hračky, ktoré však môžu byť zdraviu škodlivé a pre deti nebezpečné. Preto je dôležité vyberať pozorne, najlepšie od overených firiem, sledovať materiálové zloženie a vypracovanie hračiek vzhľadom na bezpečnosť detí. Najlepšie je vyberať hračky z kvalitných prírodných materiálov (drevo, papier, textil, kov)

 

 

Hra je pre dieťa najprirozdenejší spôsobom učenia a hračka stimulom na hľadanie a objavovanie nových vecí.

Hračky, to nie sú len veci na hranie. Hračky, s ktorými sa deti hrajú, by mali byť zábavné, stimulujúce, bezpečné a primerané veku dieťaťa. Hra je totiž dôležitá po sociálnej, mentálnej, fyzickej a emocionálnej stránke dieťaťa. Hračku ako takú, treba chápať ako vývojovú učebnú pomôcku. A samozrejme ku hre dieťa potrebuje pomoc dospelého, ktorý dieťaťu ukáže čo všetko sa dá s hračkou robiť a ako sa zahrať. Najmenšie deti sa učia hrať sa, manipulovať s hračkami a používať ich odpozorovaním a opakovaním toho, čo s hračkou robí dospelý. Pomoc však nesmie byť direktívne vyučovanie, ale podpora záujmu a pozornosti dieťaťa, rozvoj jeho sústredenia a podpora toho, čo ho pri hre aktuálne osloví a čo je pre neho z vývojového hľadiska dôležité.

Pri výbere hračky je dôležité sledovať dieťa pri hre, všímať si ako a s čím sa hrá, čo ho zaujíma, čím by sme mohli ešte viac podporiť jeho zručnosti a schopnosti a rozvinúť témy, ktoré ho zaujímajú. Ak vidíme, že dieťa vhadzuje napríklad do fľaše menšie predmety môžeme mu vybrať a ponúknuť hračku na vhadzovanie tvarov, s ktorou bude rozvíjať svoje zručnosti v manipulácii , jemnú motoriku a bude poznávať základné geometrické tvary. Ak potrebujeme napríklad podporiť záujem dieťaťa o chodenie vyberieme dieťaťu hračku na tlačenie alebo ťahanie. Rozvinieme pohybové schopnosti a hrubú motoriku dieťaťa a navyše s hračkou dieťatko zažije kopu zábavy a stane sa milým spoločníkom na prechádzkach vonku.

Je vhodné ak hračka čo najpresnejšie kopíruje vývinové štádium a úroveň dieťaťa, rozvíja čo vie,  ovláda a dokáže a má podporiť aktuálne záujmy dieťaťa.

 

Detské hračky podľa veku

hračky pre deti od 0 - 12 mesiacov  hračky pre deti od 1 roku hračky pre deti od 2 rokov  hračky pre deti od 3 rokov hračky pre deti od 4 rokov detské hračky od 6 rokov 

© Detská hračka, s.r.o.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info